Arkitektritat konstnärshus anno 1929
Arkitekt Jacob Gate ritade detta unika hus till konstnärinnan Elsa Danson Wåghals på 1920-talet.
Gate var en mycket välkänd arkitekt, han har bland annat ritat ett 30-tal villor i stadsdelarna Islinge och Hersby som uppfördes runt 1908-1910. Även välkända radhusområdet Tegen större och mindre 1908, Trisshusen 1909,
Hersby gymnasium 1914-1916, Villa Brevik 1917 är Gates verk.
Gate bodde själv på Grenstigen i Islinge, villan ritade han 1932.
Han ritade även över 100 bankkontor varav ett 30-tal var nybyggnader.
Elsa Danson Wåghals som var en modernistisk målare och skulptör. Hon gjorde offentliga utsmyckningar till Stockholms stadshus och "kvinnoporträtt" i granit vid Olovslundsdammen i Bromma. Wåghals är representerad vid Östergötlands museum.
Detta vackra hus är beläget centralt på Lidingö på attraktiv adress. Närhet till både Lidingöbron, Lidingö centrum, Stockholms innerstad samt natur och vatten vilket ger en fin livskvalité. Kvarteren runt omkring är kända som konstnärskvarter, med Nyckelvikens konstskola samt ytterligare konstnärer som Ardy Strüwer har bott på gatan.
Huset har en unik karaktär och var byggt för att ge harmoni och kreativitet med ett nästan kyrkligt inspirerat fönsterparti på ena gaveln som skänker ett fint ljusflöde intill bostadens vardagsrum med ca 7 m upp till nock. Vardagsrummet som fungerade som ateljé åt Wåghals har en vacker takmålning, vackert trägolv, en ståtlig fungerande öppen spis och invändig balkong med plats för bokhyllor.
Nuvarande ägare har ägt huset i ca 40 år och har varsamt förädlat huset som genomgått en total genomgång av det byggtekniska och invändiga utan att förlora husets karaktär och charm. Bostaden är fördelad över 3 plan med ett socialt entréplan med vardagsrum, matsal och ett härligt Vedumkök med access ut till skyddad uteplats i väst. Övre plan med två generösa sovrum med intilliggande påkostat och smakfullt badrum med dusch, badkar och bastu.
Det nedre planet med groventré har en fin gästavdelning med sovrum och duschutrymme samt toalett i direkt anslutning. Här finns även tvättstuga, hushållsförråd, gott om förvaringsutrymmen samt garage.
Plan vacker uppvuxen hörn-trädgårdstomt med staket, vacker stenläggning, stålgrind och relativt plan gräsmatta. Här finns en fin växtlighet och gamla fruktträd samt flaggstång.
Carport samt uppställningsplats för flera bilar.
Klicka gärna vidare till kortfilmen för presentation av fastigheten och varmt välkommen på visning!