NYRENOVERAD 2:A MED MYSIG UTEPLATS
Nu finns en unik chans att få köpa en av få lägenheter som byggdes 2022 i populära Brf Solbacken. Hela lägenheten byggdes om vilket innebär att allting är från 2022, inkl fönster, ledningar, värme, element, stammar etc. Bostaden har därmed en nyproduktions-känsla. I föreningen finns inga hissar och därför är det en extra lyx att få bo på bottenplan. Dessutom har bostaden en mysig uteplats.
Ni välkomnas in genom säkerhetsdörren in i en rymlig hall med plats för ytterkläder och skor. I anslutning ligger badrummet. Här har ni en stor dusch, handfat med kommod och spegelskåp. Kombinerad tvättmaskin & torktumlare, spotlights och golvvärme finns givetvis!
Kök och vardagsrum ligger i öppen planlösning, med fina parkettgolv och vitmålade väggar. Fönster i två väderstreck! Här finns plats för soffa, matbord och annat möblemang. Vidare in finns sovrummet med garderober.
Du kommer att bo nära naturen med närhet till badsjöar, samt ha tillgång till service, vårdcentral och matbutik. Även förskolor, skolor och andra bekvämligheter. De utmärkta kommunikationerna gör pendlingen smidig och effektiv, på endast 13 minuter är du mitt i Göteborg och cykelavstånd till Kungälv får du tillgång till restauranger och shopping. Brf Solbacken är en aktiv och mycket uppskattad förening med stabil ekonomi, välhanterad av Riksbyggen.
I föreningen finns flera tvättstugor med två maskiner i varje, samt faciliteter som mattvätt och mangel. Föreningen erbjuder också cykelförråd, barnvagnsförråd och en samlingslokal som kompletterar din bekvämlighet. Skogen runt hörnet och pendeln 13 min in till centrala Göteborg. En härlig skogspromenad finns i Vättlefjäll med många småsjöar och fina vandringsleder.