Härlig 3a med fri utsikt och balkonger i västläge!
Högst upp i huset, på våning sju, väntar denna underbara lägenhet som bjuder på fri utsikt över lummiga Årstaviken – ett hem att förälska sig i! Här bor ni ostört och högt upp, med en balkong i västläge där kvällssolen skämmer bort er med magiska solnedgångar och middagar under bar himmel.
Redan i hallen möts ni av ett luftigt första intryck med gott om plats för avhängning och en generös klädkammare som idag även nyttjas som ett litet hemmakontor, här är även ventilation insatt vilket gör det möjligt att disponera ytan som ett litet barnrum. Vidare in öppnar vardagsrummet upp sig – hemmets hjärta – med härliga ytor för både soffgrupp och socialt umgänge.
Det stilrena köket som är nyrenoverat från Ballingslöv är fullt utrustat med kyl och frys, induktionshäll och ugn, diskmaskin samt generösa förvaringsmöjligheter, här finns även ett inbyggt skafferi – en dröm för matlagningsälskaren! Här ryms även ett stort matbord där ni kan njuta av både måltider och utsikten mot stadens takåsar.
Lägenheten erhåller två rymliga och trivsamma sovrum. Det ena med plats för dubbelsäng och gott om förvaring, det andra med både dubbelsäng, garderober, skrivbord och dessutom utgång till en fransk balkong – perfekt för att släppa in frisk luft.
Badrummet är komplett med badkar, wc, handfat med kommod, spegelskåp, tvättmaskin och handdukstork – allt ni behöver för att vardagen ska flyta på smidigt.
Genomgående parkettgolv och ett fantastiskt ljusinsläpp från flera håll skapar en öppen och harmonisk känsla i hela bostaden. Ett hem som andas både funktion och trivsel – perfekt för barnfamiljen såväl som paret, nära vattnet och med staden inom räckhåll.
Till lägenheten hör ett vindsförråd.
Här bor ni en en trygg förening som äger sin mark och har generösa lokalintäkter på 406 962kr/ år enligt årsredovisning 2023. Föreningen har genom åren slutfört flera stora renoveringar med bland annat stambyte som är gjort 2003. Sammanfattningsvis en mycket trivsam och trygg förening!
Här bor ni på bästa läget ett stenkast från goda kommunikationer vid Skanstull samt har ni gångavstånd till Södra station där pendeltågen ansluter. Ni har trevliga Årstaviken runt knuten med härliga promenad och joggingstråk samt flera badbryggor och utegym. Flera matbutiker i området med ICA Riddaren tvärs över gatan. Flera matbutiker och shoppingmöjligheter finner ni i skanstull och Ringen köpcenter ca 5 minuters promenad bort. Några få meter från huset vid Rosenlund har ni goda kommunikationsmöjligheter med buss 3 och 4 som tar er vidare genom staden och till Karolinska. Vid Skanstull finner ni gröna linjen samt flertalet busslinjer. Här bor ni på bästa läget med närhet till flertalet restauranger, cafeér, butiker, skolor och trevliga grönområden, samtidigt som ni bor mitt på Södermalm!
Hjärtligt välkomna på visning!