510
MED5283B9562C9D42D69D73649BCB88F01E

Såld!

Bromma Smedslätten, Bromma

Strömkarlsvägen 37


SLUTPRIS

15 000 000 kr


Fakta om bostaden

TYP

1-familjs friliggande villa

UPPLÅTELSEFORM

Friköpt

ANTAL RUM

6 rok

BOAREA

144 kvm

BIAREA

68 kvm

TOMTAREA

216 kvm

BYGGÅR

1963

DRIFTSKOSTNAD

4 250 kr/månad

Lyxradhus med sjöglimt, ett efterfrågat boende med låg omsättning!

EFTERSÖKT LYXRADHUS ÄNTLIGEN TILL SALU - DRÖMBOENDE MED SJÖGLIMT
Nu finns tillfälle att förvärva ett av de mycket populära radhusen i Smedslätten, stilent renoverat till fint skick. Den danske arkitekten Jon Höjer ritade de efterfrågande husen i början av 60-talet. Området är mycket trivsamt, en lugn idyll, och omsättningen är låg. Alla material är vackra och gedigna och originaldetaljerna väl bevarade.

Huset har mycket trevlig planlösning, med ljusa rum och sällskapsytor utöver det vanliga. Ett familjehus med möjlighet att skapa många sovrum.
ENTRÉPLAN med hall där vackert kalkstensgolv och ljus färgsättning välkomnar. Nisch för klädförvaring samt praktisk gäst-wc. Vidare in i sällskapsyta med härligt ljus från stora fönster ut mot tomten samt glasad dörr mot trallbelagd barnvänlig altan, som binder samman huset med den lättskötta tomten. Häckomgärdad och skyddad, perfekt för uteliv, lek och bus.
Sällskapsrummet rymmer för dagen matsalsdel. Ekgolv och ljus färgsättning. Avdelbart rum om extra sovrum önskas. Ekgolv.
Fullt utrustat kök som nyligen renoverats med stilren inredning. Kalkstensgolv även här, enhetligt med entréhallen.
Dessutom ett ljust sovrum med plats för säng och arbetshörna. Ekgolv.

Öppet trapphus binder samman planen. På ÖVRE PLAN ett underbart sällskapsrum med rymd och ljus. Glasad vägg gör att rummet badar i ljus. Gott om plats för soffgruppen samt ytterligare möblemang. Även detta rum är enkelt delbart, om extra sovrum önskas. Ekgolv, eldstad och bra takhöjd.
Utgång till inglasad balkong som förlänger säsongen. Sjöutsikt ner mot Mälaren adderar charm.
Detta plan rymmer även två bra sovrum med sjöglimt samt gott om förvaring. Därtill samt ett kalkat badrum.

KÄLLARPLAN med en härlig sällskapsyta där öppen spis tillför det lilla extra. Ett perfekt tonårsrum med egen ingång i källarplan. Trägolv.
Stilrent renoverad tvättstuga med tvätt- och tumlare. Förvaring och bra yta för klädvård.
Våtrumsdel med wc samt dusch bakom vikväggar.

Groventré för leriga stövlar och smutsiga hundtassar. Praktiskt golv med gråsvart klinkers. Gott om förvaring i garderober, väggfasta skåp samt förrådsrum.

Ett generöst radhus med lyxig atmosfär och ytor för den stora familjen. Lugnt beläget i ett välvårdat, uppvuxet och grönt område. Mälaren, med bad, vackra promenadvägar och båtliv på några få minuters gångavstånd. Matbutik, daghem och förstklassiga skolor på gångavstånd.
Vid charmerande Ålstens torg, en station med spårvagnen, finns flera trevliga småbutiker; konditori, blomsteraffär, fiskaffär, klädbutiker och inredningsaffärer. Här råder småstadsatmosfär i lugn idyll.

Tvärbana, T-bana , bussar och ett bra utbud av butiker och restauranger finns vid närbelägna Alviks torg.
Kort gångavstånd till 12:ans spårvagn, några minuter med spårvagnen till Alviks T- banestation och därifrån cirka 15 minuter med T-bana till T-centralen.

Varmt välkommen till Strömkarlsvägen 37 önskar Håkan Jansson HusmanHagberg!

Bilder

MED5283B9562C9D42D69D73649BCB88F01E
MED880C46D91BE84A4892BE6FBEBE3F60C7
MEDFA21B68CCE5A41818B763F9BB5F35E2E
MEDA3F78071D2F94166B9E7BB19454916D7
MED1AF66E6CDE3843B68C0173D2031EFB08

Planritningar

Planskiss entréplan

Alternativ planritning entréplan

Planskiss övre plan

Alternativ planskiss övre plan med 3 sovrum

Planskiss källarplan

Viss avvikelse kan förekomma. Skala och mått kan avvika från verkligheten.

Andra har också tittat på

Till mäklarkontoret